Aftózní stomatitida je odborný název pro onemocnění ústní dutiny, které známe jako afty. Co je příčinou vzniku aft? Jaké je prevence a léčba této choroby?

Afty jsou drobné vřídky, které vznikají uvnitř ústní dutiny. Obvykle mají velikost do 5 mm, jsou bílé nebo nažloutlé a ohraničené červeně. Afty bolí a způsobují problémy při příjmu potravy, tekutin i při mluvení. Zpravidla se rychle objeví a stejně rychle (po jednom až třech týdnech) zmizí.

Příčiny aftózní stomatitidy

Vznik aft souvisí s oslabenou obranyschopností organismu a přítomností virů nebo bakterií, které využívají sníženou imunitu našeho těla. K dalším příčinám aft patří také dlouhodobý stres, nedostatek vitamínů a spánku (souvisí s oslabenou imunitou), vřídky se mohou objevit i jako reakce na nevhodné potraviny (alergie) nebo po konzumaci chemicky ošetřeného ovoce a zeleniny.

Afty se občas objevují i po kousnutí do vnitřní strany dásně nebo do jazyka. Souviset mohou i s přehnanou péčí o dutinu ústní (nadměrné čištění zubů).

Jak se léčí aftózní stomatitida?

Léčbu aftózní stomatitidy zajišťuje stomatolog, kterého byste měli v případě problémů s afty navštívit. Léky je možné běžně zakoupit v lékárně. Jedná se o různá kloktadla, spreje nebo pastilky rozpustné v ústech, které mají antibakteriální a léčivé účinky.

Lékaře vyhledejte v případě, že afty jsou velice bolestivé, znemožňují vám příjem tekutin, nemůžete mluvit a v ústech jich máte více než čtyři. Návštěvu stomatologa neodkládejte ani v případě, že máte zvýšenou teplotu anebo se u vás afty objevují pravidelně (asi třikrát do roka).

Prevence vzniku aft

Protože aftózní stomatitida souvisí také s oslabenou imunitou, soustřeďte se na její posílení. Dopřejte si dostatek vitamínů komplexu B a vitamínu C. Pro dobrou obranyschopnost organismu je také důležitý spánek, pohyb a vyhýbání se stresu.

Obecně dbejte na zdravý životní styl, vyhýbejte se kouření i žvýkání tabáku. Pravidelně se starejte o svoji ústní dutinu (rozumné čištění zubů, výplachy, preventivní návštěvy stomatologa).