Afty na jazyku

Objevily se vám na jazyku malé bolestivé puchýřky? Pravděpodobně jde o afty. Proč afty na jazyku vznikají? Jak na jejich léčbu?

Afty jsou nepříjemné miniaturní vředy, které se nejčastěji objevují na sliznici ústní dutiny a také na jazyku. Příčiny vzniku aft nejsou zcela objasněni. Většina lékařských studií se však shoduje, že jsou důsledkem oslabené imunity (vznik aktů většinou souvisí s přítomností bakterií nebo viru). Náchylní ke vzniku aft jsou zejména mladí lidé a častěji jimi trpí ženy.

Afty na jazyku? Nedostatek vitamínů

Právě proto, že afty na jazyku často souvisí s oslabenou imunitou, měl by pacient dbát na doplnění vhodných vitamínů, které poslouží především jako prevence. Jde zejména o vitamín B12, který najdeme v mléce, vejcích, masu a vnitřnostech, a také o kyselinu listovou (vitamín B9), jež je přítomen v zelenině (špenát, kapusta apod.).

Důležitý je také vitamín C, který podporuje naši obranyschopnost. Najdete ho v různých druzích ovoce i zeleniny. Přijímat ho můžete také prostřednictvím kapslí nebo doplňků stravy, které zakoupíte v lékárně.

Bolestivé afty na jazyku chtějí lékaře

Ačkoli afty samy o sobě nejsou nijak závažným onemocněním, mohou se objevit jako důsledek závažnějšího onemocnění. K lékaři byste měli s afty na jazyku zajít v případě, že je bolest opravdu silná, znemožňuje vám nejen konzumovat potravu, ale také tekutiny. Rozhodně k lékaři zajděte, pokud afty doprovází horečka a jestliže se u vás objevují často a pravidelně (např. třikrát ročně).

Jak zmírnit bolest aft?

Bolest aft na jazyku pomáhá zmírňovat cucání kostky ledu (tím navíc doplňujete i tekutiny), takže si připravte dostatečnou zásobu ledových kostek. Lidová medicína doporučuje kloktání odvaru ze šalvěje lékařské, která má antiseptické a léčivé účinky. Dbejte také na pravidelnou ústní hygienu (čištění zubů, výplachy).

Ještě žádný komentář.
Ještě žádné trackbacky.