Stěžuje si vaše dítě na bolest v ústech? Neustále pláče, odmítá jíst, protože ho bolí polykání? Důvodem mohou být afty. U dětí nejde o ojedinělou záležitost a afty se objevují jak u miminek, batolat, tak u předškoláků i puberťáků.

Jak poznat afty u dětí?

Každý dospělí, který má zkušenost s afty si dobře pamatuje, jak bolí. Pro dítě je taková bolest snad ještě silnější. O to horší je situace, pokud ještě neumí mluvit a vysvětlit, co ho trápí. Jestliže vaše miminko pláče, nechce se mu jíst a polykat, je pravděpodobné, že trpí právě afty.

Zkuste mu pusinku zkontrolovat pohledem – afty jsou velmi drobné puchýřky (cca do 5 mm), které mají bílou nebo nažloutlou barvu a jsou lemovány červeně. Jsou bolestivé na dotyk a také citlivé např. na teplo nebo další dráždivé faktory (ochucené jídlo apod.).

Kdy zajít s afty k lékaři?

Pokaždé, když chcete mít jistotu, že jde skutečně o afty a nikoli o jiné onemocnění. Afty samy o sobě nejsou nijak vážnou nemocí, ačkoli umí pěkně potrápit. Nicméně pokud se u vašeho dítěte afty opakují nebo je doprovází zvýšená teplota, či jsou tak bolestivé, že odmítá i příjem tekutin, vyhledejte lékaře.

Nejenže hrozí dehydratace, ale opakující se afty v ústech mohou předznamenávat i závažnější onemocnění – například sníženou a oslabenou imunitu. Afty jsou totiž zpravidla způsobeny bakteriemi nebo viry, které snáze napadají právě oslabený organismus.

Léčba aft u dětí

U velmi malých dětí by měl léčbu aft doporučit lékař. Zpravidla jsou využívány různé léčivé roztoky určené k potírání aft. V lékárně zakoupíte například Tantum verde nebo gel Aloclair, jenž je vhodný také pro zmírnění bolesti.

Afty zpravidla zmizí během jednoho až tří týdnů. Během této doby připravujte dítěti měkkou stravu, kterou je snadné polykat a jež nebude příliš dráždit sliznici. Dbejte také na dostatečný příjem tekutin (pozor na dráždivé ovocné džusy) a zvýšit můžete i příjem vitamínů (komplex B a vitamín C).