Afty nejsou příjemnou záležitostí a dokážou dost potrápit. Objevují se zpravidla na jazyku, na sliznici ústní dutiny, ale výjimkou nejsou ani afty v krku. Proč vznikají? Jak si s nimi poradit?

Máte pusu plnou aft a v krku vás bolí tak, že nemůžete vůbec polykat, nejíte, nepijete… Vznik aft v krku zpravidla souvisí s přítomností virů nebo bakterií. Příčina vzniku aft ale může spočívat také s potravinovou přecitlivělostí nebo stresem. Pokud máte plnou pusu aft, trpíte zvýšenou teplotou a necítíte se dobře, zajděte si raději k lékaři. Nejenže vám předepíše léky na afty, ale také vyloučí, že nejde o nějaké jiné, závažnější onemocnění.

Jak se zbavit aft v krku?

Jestliže chcete zahájit samoléčbu aft, můžete si v lékárně vybrat z různých léků na afty. Většinou jde o spreje nebo kloktadla s antiseptickými a léčivými účinky. Z přírodních léčiv je možné doporučit šalvěj lékařskou, jejíž odvar byste měli kloktat asi třikrát denně.

Protože jsou afty v krku velmi bolestivou záležitostí, která znemožňuje plnohodnotně jíst, připravte si spíše tekutou stravu, jejíž chuť není příliš dráždivá. Vyhněte se například některým ovocným džusům. Pozor si dejte také na kouření – při přítomnosti aft v krku byste si vůbec cigaretu zapálit neměli.

Prevence aft v krku

Jestliže se u vás afty v krku objevují pravidelně, nepodceňte lékařské vyšetření a přehodnoťte svůj životní styl. Vznik aft totiž mj. podporuje také stres, snížená imunita, nedostatek spánku a vitamínů. Proto na sebe buďte hodní a dopřejte si:

  • Klid a radost ze života (stresujeme se často zbytečně)
  • Spánek – není nutné do noci sledovat televizi, jděte brzy spát
  • Vitamíny – především vitamín B12, B9 a vitamín C
  • Dostatek ovoce a zeleniny
  • Pohyb – posílíte tak imunitu