Afty v ústechMiniaturní bolestivé vřídky v ústech dokážou pěkně potrápit. To ví každý, kdo měl tu čest setkat se s afty. Jaká je příčina aft? Proč afty v ústech vznikají? Jaké jsou možnosti jejich prevence?

Afty v ústech jsou sice malé (většinou do 5 mm), ale o to více bolí. Malé výrůstky nebo puchýřky mají zpravidla bílou či nažloutlou barvu, objevují se v dutině ústní (na jazyku, na dásních, na sliznici) a bývají červeně lemované. Zpravidla se rychle objeví a zmizí po jednom až třech týdnech.

Proč afty v ústech vznikají?

Někdo je na afty náchylný, jiný se s nimi nesetká po celý život. Afty jsou zpravidla způsobovány viry a bakteriemi a náchylnost organismu k tomuto nepříjemnému zdravotnímu problému předurčuje jednak imunita, jednak geny.

Jestliže máte oslabenou obranyschopnost organismus, mohou se u vás afty objevovat pravidelně. Když vás postihují cca třikrát do roka, navštivte raději lékaře, který vás vyšetří.

Vznik aft podporuje také dlouhodobý stres, hormonální změny, nošení rovnátek nebo zubní protézy. Afty postihují především mladší ročníky (cca do třiceti let) a více jsou k nim náchylné ženy než muži. Riziko vzniku aft v ústech zvyšuje také kouření a nevhodná životospráva obecně.

Předejděte aftům v ústech

Co funguje jako prevence aft v ústech? Soustředit byste se měli zejména na posílení obranyschopnosti organismu. Silnější imunitu podporuje zdravý jídelníček, dostatek spánku, sportovní aktivity a dostatečný příjem vitamínů – zejména ze skupiny B a vitamínu C. Ten najdete v citrusových plodech, během zimních měsíců je vhodná jeho konzumace z brambor a jablek, vyskytuje se ale v další zelenině a ovoci.

Jak se léčí afty v ústech?

Léky na afty v ústech jsou běžně dostupné v našich lékárnách a nepotřebujete k jejich získání předpis. Prodávají se různé pastilky, které se cucají, nebo spreje či kloktadla s obsahem antiseptických a léčivých látek. Z přírodní medicíny je možné doporučit zejména šalvěj lékařskou. Odvar z této byliny je vhodné kloktat vlažný a čerstvý třikrát denně. Lidové léčitelství doporučuje na afty v ústech také borůvky.


Ještě žádný komentář.
Ještě žádné trackbacky.