Candida Albicans neboli kvasinkový syndrom je onemocnění, které doprovází celá řada nepříjemných příznaků. Jak se kvasinek zbavit? Jaké jsou možnosti léčby Candida Albicans? Jak na prevenci kvasinkového syndromu?

Candida Albicans je onemocnění, které se objevuje, kdyže ve střevech, krvi a orgánech přemnoží kvasinky. Kvasinka Candida Albicans je běžnou součástí našich střev, nachází se v ústech, v krku i v pohlavních orgánech.

K přemnožení kvasinky dochází především v souvislosti s oslabením imunity a důsledkem nadměrného množství Candida Albicans v těle je infekce kandidóza, která má řadu vedlejších projevů a může napadnout různé části a orgány našeho těla.

Riziko přemnožení Candida Albicans

K oslabení imunitního systému může dojít z různých důvodů. Svoji roli hraje nezdravá výživa, nedostatek spánku, nízký příjem ovoce a zeleniny, nedostatek vitamínů (skupina B a vitamín C), nadměrný příjem alkoholu, kouření a samozřejmě také stres.

Za sníženou obranyschopnost mohou také často antibiotika, která ničí prospěšné bakterie acidophilus, bifidobakter, jež udržují rovnováhu v těle a počet bakterií Candida Albicans v rozumné míře.

Jak poznat kandidózu?

Příznaků přemnožení kvasinek Candida Albicans v těle je mnoho. Ne u každého nemocného se projevují všechny a konečnou diagnózu by měl určit samozřejmě lékař. Pacient se často setkává s kožními problémy (pálení, svědění, ekzémy, zarudnutí), trápí ho zápach z úst, mohou se objevit také afty, potíže při trávení. Postiženy mohou být i smyslové orgány – rozmazané vidění, svědění očí, ucpaný nos, chronická rýma, záněty uší nebo zvonění v uších.

Nezřídka napadá Candida Albicans i pohlavní orgány a močové cesty. Infekci může provázet i vypadávání vlasů, bolest kloubů a výkyvy na váze. Objevit se mohou také bolesti hlavy nebo deprese a únava.

Léčba Candida Albicans

Postup léčby při Candida Albicans stanoví lékař na základě vyšetření. Rozhodně není doporučováno léčit kvasinkovou infekci svépomocí. Léčba je relativně náročná, protože zahrnuje nejen konzumaci léků a protikvasinkových přípravků, ale její součástí by měla být i speciální dieta, protože je důležité obnovit správný stav mikroflóry ve střevech (podávají se proto probiotika). Zároveň je vhodné posílit imunitní systém.