Celiakie není v dnešní době ojedinělé onemocnění. Choroba, která je známá jako alergie na lepek, se může rozvinout v jakémkoli věku. Jaké jsou příznaky celiakie? Jaké jsou možnosti léčby? Co obnáší dieta celiaka?

V lékařských příručkách je celiakie popisována jako autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které nevhodně reaguje na bílkovinu lepek, která je přítomna především v pšeničné mouce. Součástí léčby celiakie je dieta, kdy se pacient musí vyhnout potravinám, jež obsahují lepek.

Proč celiakie vzniká?

Příčinou vzniku celiakie jsou především genetické faktory. Alergie na lepek se může projevit v každém věku a není výjimkou, že se objevuje až v dospělosti. Kromě genů hraje určitou roli také fyzické nebo duševní vypětí a stres. Tyto faktory jsou považovány za spouštěče alergie na lepek.

Poznejte příznaky celiakie

K hlavním příznakům celiakie patří průjmy, pocity slabosti, úbytek na váze. Stolice má převážně žlutou barvu, což je způsobeno tím, že trávicí soustava není schopna vstřebávat tuky. I díky neschopnosti organismu přijímat tuky z potravy dochází k hubnutí. Kromě těchto příznaků se celiakie projevuje také chudokrevností, protože tělo těžko vstřebává vitamín B12 (důležitý pro krvetvorbu) pacienti mají bledou pokožku a trápí je dušnost.

Zároveň se z potravy těžko vstřebává i vitamín skupiny D, který je klíčový pro metabolismus vápníku. Může proto docházet k řídnutí kostí (osteoporóza), protože organismus odbourává vápník z kostí. V souvislosti s nedostatkem vápníku se objevuje i bolest kostí nebo křeče v končetinách.

Protože jsou tuky důležité pro rozpouštění řady vitamínů, může se tělo potýkat s jejich nedostatkem. Důsledkem jsou pak kožní problémy, vypadávání vlasů, třepení nehtů, popraskané koutky apod. V souvislosti s podvýživou se může objevit i vzedmuté břicho.

Celiakie se léčí hlavně dietou

Pro léčbu celiakie a zlepšení pacientova stavu je klíčová bezlepková dieta, kdy se pacient musí vyhýbat potravinám obsahujícím lepek. V současné době lze na trhu najít speciální bezlepkové pečivo, které je možné zakoupit i v supermarketech.