Trápí vás již delší dobu zažívací problémy? Potýkáte se s průjmy, bolestmi břicha nebo teplotou? Tyto příznaky mohou ukazovat na tzv. Crohnovu chorobu. O jaké onemocnění jde? Jak ho poznat? Jaké jsou možnosti léčby?

Crohnova nemoc je další onemocnění, u něhož je jednou z možných příčin oslabená imunita a nesprávné imunitní procesy uvnitř těla. Tato choroba je popisována jako chronický zánět trávicí soustavy; postihuje především tenké a tlusté střevo.

Příznaky Crohnovy nemoci

Pacient se nejčastěji potýká s trávicími problémy. K předním příznakům Crohnovy nemoci patří zejména bolesti břicha, průjmy, zvýšená teplota. Onemocnění je doprovázeno únavou a může docházet i k úbytku váhy.

K dalším příznakům Crohnovy choroby patří také zvracení, břišní křeče, objevit se může i krev ve stolici. Chorobu mohou doprovázet bolesti kloubů, zánět duhovky, ledvinové i žlučové kameny.

Jestliže se u vás objevují výše uvedené příznaky, především máte dlouhodobé problémy týkající se trávicího ústrojí, rozhodně neodkládejte návštěvu lékaře, který vás důkladně vyšetří a určí diagnózu. Crohnova nemoc se často podobá ulcerózní kolitidě, dalšímu onemocnění, které postihuje trávicí soustavu.

Jak se léčí Crohnova choroba?

Léčba Crohnovy nemoci je relativně náročná a je třeba pacientovi spolupráce, trpělivosti a disciplíny. Kromě přijímání léků, je třeba upravit také životní styl a jídelníček. Důraz by měl být kladen na racionální stravu bohatou na nenasycené mastné kyseliny a pacient by měl odpozorovat, jaké potraviny mu způsobují potíže (jde totiž o věc individuální). Někomu mohou vadit nestravitelné části potravy – vláknina, zrníčka, slupky z ovoce a zeleniny.

Někteří lékaři doporučují také probiotika, která upravují mikroflóru ve střevech. Ty však patří především k doplňkové léčbě. V případě těžšího průběhu onemocnění může lékař předepsat kortikoidy.