Dutina ústní je důležitou součástí našeho těla – umožňuje nám přijímat potravu a tekutiny, bez nichž bychom nemohli žít. Onemocnění ústní dutiny nejsou vůbec příjemné. Jak se jim vyhnout? Jak by měla vypadat vhodná hygiena dutiny ústní?

Prostor dutiny ústní vymezuje patro, rty a tváře. Základní funkcí ústní dutiny je příjem potravy a její mechanické i chemické zpracování.

Zuby v ústní dutině často zlobí

Asi největší problémy bývají v ústní dutině se zuby. Již od malička nás čas od času trápí a bolí. Zub je tvořen korunkou, která vyčnívá z dásní, krčkem a kořeny, které ho uchycují v dásni. Pro ochranu zubu je důležitá zubní sklovina.

Stav našeho chrupu ovlivňuje genetika, složení potravy (příliš cukru škodí) a péče o dutinu ústní. Pravidelné čištění zubů vhodnou pastou je důležité (pozor, zubní pasty a ústní vody obsahující sodium lauryl sulfate mohou být příčinou aft). Zapomínat bychom neměli ani na používání zubních nití, výplachy úst (např. odvarem ze šalvěje lékařské) a pravidelnou návštěvu zubaře.

Afty v ústech

Jedním z nepříjemných onemocnění ústní dutiny jsou afty. Jejich vznik je zpravidla způsoben viry nebo bakteriemi, ale příčin může být více. Afty mohou vznikat i jako reakce na nevhodné potraviny (alergie), přehnanou péči o dutinu ústní (agresivní čištění zubů) a své dělá i stres.

Afty jsou drobné bílé nebo nažloutlé puchýřky, které jsou červeně ohraničené a velmi bolestivé. V ústech nás trápí zpravidla týden až tři a poté zmizí. Léčba aft je spojena s výplachy ústní dutiny různými přípravky (kloktadlo, sprej).

Vhodná hygiena dutiny ústní

  • Čištění zubů – dvakrát denně (ráno a večer) kvalitní pastou, která neobsahuje dráždivé látky (sodium lauryl sulfate).
  • Výplachy ústní dutiny – šalvěj lékařská je přírodním antiseptikem.
  • Pravidelná návštěva lékaře – dvakrát do roka na preventivní prohlídku.
  • Složení potravy – pozor si dejte na cukry a nezdravé potraviny obecně. Konzumujte dostatek ovoce, zeleniny a dalších potravin bohatých na vitamíny.