Máte problémy s afty? Slyšeli jste také o tom, že na ně pomáhá Genciánová violeť? Na co vše je možné tuto látku použít? Proč si na ni dát zároveň pozor?

Genciánová violeť je fialová tekutina, která je známá svými dezinfekčními, baktericidními a fungicidními účinky. Svůj název dostala údajně podle ilyrského krále Gentia, který hořec (latinsky gentiana) doporučoval jako lék proti moru.

Genciánová violeť je známá také jako Methyl Violet 10B a chemicky jde o triarylmethanové barvivo. I v současné době se používá pro své léčebné účinky, ačkoli jsou zároveň diskutovány její možné toxické a karcinogenní účinky, pokud je užívána dlouhodobě nebo ve větším množství.

Použití genciánové violeti při léčbě

Genciánová violeť je i v současné době využívána k léčbě nemocí, které jsou způsobeny viry nebo bakteriemi. Doporučována je například při léčbě aftů, které je možné touto látkou potírat. Využity jsou tak zejména antibakteriální a antiseptické účinky, které pomáhají s malými vřídky bojovat, zmírňují bolestivé projevy aftů a urychlují léčbu.

Dezinfekční účinky genciánové violeti lze využít při drobných poraněních nebo odřeninách, kdy je vhodné postižené místo potřít. V minulosti bývala fialová vodička doporučována také kojícím maminkám na bolavé bradavky. Kvůli obavám z obsahu karcinogenních látek je ale možné ji nahradit dubovou vodou, která má podobné účinky.

Je karcinogenní, nebo ne?

Genciánová violeť je stále na seznamu léčiv vedených u Světové zdravotnické organizace (WHO), a to i přesto, že se spekuluje o možných karcinogenních a toxických účincích. Názory zdravotníků na genciánovou violeť se liší – někteří ji stále předepisují, jiní nikoli. Je však spíše pravděpodobné, že rakovinu může podnítit díky dlouhodobému užívání. Jestliže ale máte obavy o své zdraví, sáhněte po zmiňované dubové vodě. Na afty je zase možné použít výtažky ze šalvěje lékařské, popřípadě různá kloktadla.