Vyhnout se stresu je v dnešní uspěchané době těžké. Přitom stres souvisí se řadou onemocnění a zdravotních problémů – afty nevyjímaje. Podívejme se proto, jak zvládat stres, být více v pohodě a šetřit si tak vlastní zdraví.

Už i lékaři potvrzují, že stres je součástí příčin řady nemocí. Zvládání stresu je proto důležitou složkou prevence proti civilizačním chorobám. Přesto si s ním v praxi většinou neumíme poradit a každodenní stresové situace nezvládáme příliš dobře.

Vnitřní nastavení proti stresu

Určitě ve svém okolí znáte lidi, které nic nerozhodí, mají neustále dobrou náladu a z ničeho si nic nedělají. Zato vy. Třesete se z každé hlouposti, rozčilujete se kvůli maličkostem. Zkuste se vnitřně přenastavit. Je to proces dlouhodobý a bolestivý, ale pokud jednou dosáhnete stavu, že budete vše přijímat s nadhledem, bude se vám lépe (tj. bez stresu) žít. Jak na to?

Vaším pravidlem by se měl stát „stoický klid“. Nemyslíme tím zrovna pasivitu a laxní přístup, ale berte věci tak, jak jsou. Jestliže se vám cestou do práce rozbije auto, možná to tak mělo být, možná za další zatáčkou na vás čekal střet s protijedoucím kamionem. Pamatujte také na to, že vše zlé je k něčemu dobré.

Pravidla, jak zvládat stres

Co dělat, když se ale stresu neubráníte a přesto přijde? Nezlobte se na sebe, každý z nás občas pociťuje stres, tlak a nervy mu pracují na plné obrátky.

  • Dýchejte. Dech je nezbytný pro náš život. Zastavte se a dýchejte zhluboka. Nejprve do svého břicha (břišní dech je důležitý), pak do svých plic, postupně se zaplňujte blahodárným vzduchem a s výdechem vyfoukněte svůj stres.
  • Cvičte. I když nemáte energii a sílu, přemluvte se, jděte třeba jenom na procházku, zopakujte si pár cviků z jógy, jděte si zaplavat, pusťte si hudbu a tančete. Po půl hodině pohybu vám bude lépe.
  • Příroda je lék. Krásné zelené stromy, vlahý vzduch v lese, modré nebe, zpěv ptáků, zasněžená krajina. Příroda je léčivá v každém ročním období.
  • Zpovědnice. Každý z nás se občas potřebuje vypovídat. Zavolejte blízkému člověku, zajděte na kávu a popovídejte si.