Už se vám opět udělaly v ústech afty? Připravili jsme pro vás několik tipů z lidového léčitelství i přehled moderních léků na afty, které vám pomohou se jich zbavit.

Afty jsou v domácích lékařích popisovány jako bílé nebo nažloutlé vřídky (puchýřky) s červeným lemem, které se objevují na jazyku, dásních nebo na patře ústní dutiny. Charakteristická je pro ně palčivá bolest, kterou pacient pociťuje zejména při jídle, mluvení a polykání. Zpravidla se afty rychle objeví a stejně rychle zmizí (většinou po jednom až třech týdnech). Jestliže se chcete aft zbavit dříve, vyzkoušejte přírodní nebo klasickou léčbu.

Přírodní léky na afty

Lidové léčitelství a řada knih s bylinnou tématikou doporučují na afty především šalvěj lékařskou. Tato nedoceněná bylina má antiseptické a antibakteriální účinky (příčinou aft jsou často bakterie a viry) a je proto vhodné si jejím nálevem vyplachovat ústa.

Použít můžete čerstvé i sušené listy šalvěje (zakoupíte v lékárně). Polévkovou lžíci listů šalvěje zalijte vroucí vodou (asi 250 ml) a nechte čtvrt hodiny vylouhovat. Sceďte a čerstvým (vlažným) nálevem si kloktejte ústa třikrát denně.

Pro léčbu, resp. prevenci aft, jejichž příčinou je často oslabená imunita, jsou klíčové také vitamíny – především vitamín B9 (kyselina listová) a vitamín B12. Přijímat je můžete v přírodní podobě – kyselinu listovou najdete v zelenině a vitamín B12 ve vejcích, mase, sýrech, mléce a vnitřnostech.

Klasické léky na afty

S afty nemusíte hned ke svému lékaři. Léky na afty jsou totiž volně prodejné a dostanete je ve své lékárně. Návštěvu lékaře ovšem nepodceňujte, pokud jsou afty velice bolestivé, trpíte teplotou a pravidelně se u vás opakují.

Jako léky na afty se prodávají pastilky (např. Tantum Lemon), jež se cucají a obsahují účinné látky, jež tlumí bolest a urychlují hojení. Další možností je kloktadlo s výtažky šalvěje nebo ústní sprej, který obsahuje antiseptické látky. Na afty je doporučována také genciánová violeť, kterou se puchýřky potírají.