Oslabená imunita je příčinou řady nemocí, které se zpravidla opakují – jde například o chřipky, nachlazení, ale také o problémy s ústní dutinou, jakou jsou afty. Jak poznat oslabenou imunitu? Jak ji posílit?

Podle statistik se s oslabenou imunitou potýká stále více lidí a počet onemocnění způsobených sníženou obranyschopností těla stále roste. Snížená imunita jednoduše řečeno znamená neschopnost organismu bránit tělo před různými viry a bakteriemi. Postižená osoba je pak více náchylná k rozvoji různých onemocnění, ať už jde o chřipky, angíny, nachlazení nebo tzv. civilizační choroby.

Když imunita chybně reaguje

Špatně reagující imunitní systém je jednou z příčin rozvoje řady závažných chorob, které často spadají do tzv. autoimunitních onemocnění. Takovou chorobou je například revmatoidní artritida, kdy organismus vyhodnotí zdravou tkáň jako cizorodou nebo nezdravou a začne ji sám napadat.

K dalším nemocem, jež souvisí s oslabenou imunitou a nesprávnou reakcí imunitního systému, patří: alergie, astma, afty, lupénka, ekzémy, roztroušená skleróza, cukrovka prvního typu, chronická únava, myastenie, trombocytopenie a další.

Co je příčinou oslabené imunity?

Porucha imunity se může objevit v různých úrovních našeho těla. V souvislosti s oslabením buněčné imunity se často hovoří o genetice. Oslabení imunity ale ovlivňuje také náš životní styl. K nemocem jsme náchylní zejména, když je organismus vyčerpán, jsme dlouhodobě ve stresu. Proto bychom na sníženou obranyschopnost organismu neměli rezignovat, ale naopak se jí snažit posílit.

Důležité je přehodnotit svůj životní styl, konzumovat dostatek ovoce a zeleniny, dopřát si spánek i pohyb na čerstvém vzduchu, otužovat se a vyhýbat se stresu.

Pozor na překyselení organismu

K jedné z klíčových příčin, která vede ke snížení imunity, patří překyselení organismu. Kyselost organismu přitom zvyšují nezdravé potraviny, jako jsou uzeniny, sladkosti, káva, černý čaj, alkohol apod. Pozor si proto dejte na nadměrný příjem těchto potravin.