Už vám zase popraskaly koutky? Nejenže to nevypadá hezky (a vás zrovna čeká dlouho plánovaný večírek), ale navíc jde také o bolavou záležitost. Proč koutky praskají? Jak je léčit? Co funguje jako prevence? Jaké vitamíny potřebujete doplnit?

Příčiny popraskaných koutků

Popraskané koutky snad zažil každý. Příčiny vysušené a popraskané kůže kolem úst jsou různé. Někdy se objevují v zimě v důsledku mrazivého počasí, kdy je pobyt venku střídán s přetopenými místnostmi. Objevit se mohou i v létě, kdy nám rty vysušuje slunce.

K dalším příčinám popraskaných koutků patří nedostatek vitamínů – především komplexu B a také nedostatek železa. Popraskané koutky ale mohou předznamenávat i závažnější onemocnění, jakým je například kandidóza (kvasinková infekce), jež vzniká na základě přemnožení bakterie Candida Albicans ve střevech.

Co na popraskané koutky?

Léčba a prevence popraskaných koutků souvisí s identifikováním jejich příčiny. Jestliže jste dlouho pobývali na slunci nebo v mrazu, stačí si rty mazat vhodným balzámem, popřípadě je potírat medem. V takovém případě zpravidla nemáte popraskané jen koutky, ale také rty.

Vyplatí se dbát na dostatečný příjem vitamínů, především ze skupiny B, které jsou klíčové pro zdravé fungování organismu, posilují imunitu, zajišťují správnou krvetvorbu apod. Vitamíny B najdete v mléce, mléčných výrobcích, mase, vyskytují se také v zelenině (vitamín B9 – kyselina listová). Popraskané koutky mohou odkazovat i na nedostatek zinku, který doplníte z luštěnin a vnitřností. Využít můžete také potravinové doplňky.

Kdy popraskané koutky znamenají nemoc?

Jestliže se u vás zároveň s popraskanými koutky objevují také zažívací potíže, kožní problémy (pálení, svědění, ekzémy, zarudnutí), trápí vás zápach z úst, objevují se afty, pak se může jednat o kvasinkovou infekci způsobenou bakterií Candida Albicans. V takovém případě neotálejte s návštěvou lékaře, který určí přesnou diagnózu a doporučí léčbu.