Trápí vás bolesti břich a průjmy? Máte zažívací potíže a objevuje se u vás krev ve stolici? Pak se může jednat o onemocnění zvané Ulcerózní kolitida. Jak se projevuje? Jaké jsou příčiny této choroby a jak ji léčit?

Ulcerózní kolitida je onemocnění tlustého střeva, které doprovází řada obtíží spojených se zažívacími potížemi a vyměšováním. Někdy bývá kvůli podobným příznakům zaměňována s Crohnovou chorobou, jež také napadá tlusté střevo.

Příznaky ulcerózní kolitidy

K typickým projevům ulcerózní kolitidy patří úporné průjmy, ve stolici se může objevovat krev, pacient se potýká s bolestmi při vyměšování v oblasti konečníku. Typickým příznakem je častý pocit potřeby na stolici. Onemocnění doprovází i další příznaky, jako jsou například problémy se zrakem, bolesti kloubů, zánět žlučových cest, v ústech se mohou objevit také afty.

Příčiny ulcerózní kolitidy nejsou zcela objasněni. Vznik onemocnění je přičítán dědičným faktorům, podněcovat ho může také stres, oslabení imunitního systému nebo nevhodný jídelníček, který je bohatý na příliš mnoho masa, vajec a sladkostí.

Jak se léčí ulcerózní kolitida?

Pro léčbu ulcerózní kolitidy je třeba zkombinovat podávání léčiv (aminosalicyláty, kortikoidy nebo střevní dezinficiens) a důležitá je také úprava jídelníčku. Pacient by měl dbát na dostatečný příjem tekutin (zejména čisté vody nebo bylinkových čajů), protože kvůli průjmům hrozí dehydratace organismu. Strava by měla být racionální a pozor bychom si měli dát především na vlákninu. Ta je sice důležitou součástí zdravého jídelníčku, ale v případě ulcerózní kolitidy může naopak způsobovat potíže (problémy s nestravitelnými zbytky potravy).

V případě extrémně těžkého průběhu ulcerózní kolitidy může lékař doporučit chirurgickou léčbu, kdy je odoperováno celé tlusté střevo a nahrazeno umělým vyústěním.