Krvácejí vám dásně při čištění zubů? Nebo se krev objevuje poté, co se zakousnete do jablka? Pak pravděpodobně trpíte zánětem dásní. Příznaky často podceňujeme a přitom si zaděláváme na další nepříjemnosti spojené s paradontózou. Jak je možné zánět dásní léčit?

Zánět dásní zpravidla vzniká poté, kdy se nashromáždí větší množství zubního plaku. Ten obsahuje bakterie, které dásně dráždí. Zubní plak ale není jedinou příčinou zánětu dásní. Sami mu napomáháme nevhodným životním stylem, nedostatečnou péčí o zuby, kouřením nebo stresem. Na vzniku zánětu dásní se může podílet také stres, hormonální změny, genetika a samozřejmě se jeho riziko zvyšuje se stárnutím.

Jak poznat zánět dásní?

  • Krvácení dásní během čištění zubů nebo při jídle (kousnutí do tvrdších potravin, například jablka).
  • Zarudlé a zduřené okraje dásní
  • Přecitlivělost a bolestivost zubů nebo napětí a tlak v zubech
  • Uvolnění zubů v dásních (viklavost)
  • Pachuť v ústech a nepříjemný zápach z úst

Jestliže se u vás projevují výše uvedené příznaky zánětu dásní, zajděte raději ke svému stomatologovi, protože zánět často předznamenává onemocnění paradontitidou, což je chronické onemocnění, které vede až k vypadávání zubů.

Léčba zánětu dásní

Zánět dásní není radno léčit doma svépomocí. Stomatolog vás řádně vyšetří, může vám profesionálně vyčistit zubní dutinu a předepsat vhodné léky. Léčbu zánětu dásní je vhodné podpořit úpravou jídelníčku, do kterého je vhodné zařadit celozrnné pečivo, bílé maso, ryby a zeleninu.

Vhodné je také doplnit vápník, který zkomplikuje množení bakterií v ústní dutině. Dopřejte si proto mléčné výrobky a mléko. Kromě toho lékaři doporučují zvýšit příjem fluoru v potravě, který najdete v mořských rybách.

Léčbu zánětu dásní může podpořit také Voda doktora Landy, která je vyrobena z bylinek a sehnat ji můžete v bylinné lékárně.

Prevence zánětu dásní

Ideální je samozřejmě zánětu dásní předcházet. Samozřejmě, že nejdůležitější je dostatečná hygiena v ústní dutině. Při preventivních návštěvách stomatologa si nechte odstranit zubní plak. Zuby si pravidelně a důkladně čistěte. Od věci není používání kartáčků na mezizubní prostory.

Výplachy úst antibakteriálními vodami sice ničí bakterie, ale zase mohou obsahovat látky, které dráždí ústní dutinu a vedou například ke vzniku aftů. Místo ústní vody můžete stejně dobře použít odvar ze šalvěje lékařské, která má antiseptické účinky.